U zagrebačkom Cinestaru službeno otvoren prvi China Film Festival

U srijedu navečer, u zagrebačkom Cinestaru, svečano je otvoren China Film Festivala koji ljubiteljima filmske umjetnosti donosi odabrane naslove suvremene kineske kinematografije. Festivalski program započeo je s prvom hrvatskom projekcijom znanstveno-fantastičnog filma The Wandering Earth čija se radnja temelji na istoimenoj zbirci kratkih priča poznatog kineskog pisca znanstvene fantastike Liu Cixina. U službenom dijelu programa, okupljenim gostima kratko su se obratili veleposlanik Narodne Republike Kine u Hrvatskoj Nj. E. Qi Qianjin i prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Jurica Pavičić te direktor Guang Hua Cultures et Media Zhang Xiaobei i voditelj Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu Krešimir Jurak kao organizatori Festivala. Festival se provodi uz potporu Veleposlanstva NR Kine u Republici Hrvatskoj i kineske filmske platforme CMC Pictures te je dio programa obilježavanja 30 godina uspostave diplomatskih odnose između NR Kine i Republike Hrvatske i 10 godina postojanja Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu.

Filmovi u sklopu China Film Festivala prikazivat će se u Cinestar kinima prema rasporedu dostupnom na službenoj stranici Festivala. Festivalski program zatvara se 17. veljače 2023. s projekcijom filma Shadow koji potpisuje Zhang Yiomu, jedan od najistaknutijih kineskih redatelja. Sve projekcije u sklopu Festivala su besplatne, uz obaveznu online rezervaciju ulaznica.