Kineski zmaj u zmajskom dvorcu

Dvor Trakošćan, Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu i Veleposlanstvo Narodne Republike Kine u RH pozivaju vas na program pod nazivom “Kineski zmaj u zmajskom dvorcu”. Riječ je o druženje povodom Kineske nove godine koje će se održati u nedjelju, 4. veljače 2023., od 10 do 16 sati.

Za sudjelovanje u programu potrebno je kupiti ulaznicu za muzej koja se prodaje po redovnoj cijeni.

PROGRAM UKLJUČUJE:

🐲 Oslikavanje lica s elementima trakošćanskog i kineskog zmaja

Zmaj je lajtmotiv koji se provlači kroz sve prostorije dvorca Trakošćan pa će tako na recepciji dvorca posjetitelji moći besplatno oslikati svoje lice odabranim elementima trakošćanskog i kineskog zmaja.

🐲 Tisak kineskog zmaja na papiru

Kineska nova godina, godina Zmaja, službeno počinje 10. veljače 2024. Tim povodom posjetitelji dvorca Trakošćan moći će sami otisnuti na papir sliku kineskog zmaja s ispisanim novogodišnjim dobrim željama i ponijeti ih kući kao trajnu uspomenu.

🐲 Vaše ime na kineskom

Kinesku verziju svog imena ispisanu tušem na papiru, u stilu kineske kaligrafije ili zlatnom bojom na straničniku dobit će svi gosti Trakošćana koji posjete VIP salon dvorca.

🐲 Hanfu, kineska tradicionalna odjeća

U prostoriji koju krase drveni ormari izrezbareni motivima zmaja i impozantno zrcalo na masivnom drvenom stalku bit će izložena tradicionalna kineska odjeća. Hanfu kolekcija sastavljena od raznovrsnih prvenstveno ženskih odjevnih predmeta koji će biti dostupni za fotografiranje i isprobavanje.

🐲 Guzheng, tradicionalni kineski instrument

Odmorite dušu i tijelo u jedinstvenom ugođaju sobe za glazbu, uz zvuk tradicionalnog kineskog instrumenta guzhengGuzheng, zvan kineska citra, je žičani trzalački instrument s poviješću dužom od 2500 godina.

🐲 Pričanje priča i legenda o kineskom i trakošćanskom zmaju

Djeca najbolje znaju što djeca vole pa smo pričanje priče o četiri kineska zmaja s velikim zadovoljstvom prepustili jednoj svestranoj jedanaestogodišnjoj djevojčici. Ema Dujmović živi u Samoboru, ide u 6. razred, a kineski jezik uči od svoje pete godine. Prošle je godine osvojila odlično 9. mjesto na natjecanju “Kineski most”, svjetskom natjecanju u znanju kineskog jezika za neizvorne govornike u kategoriji osnovnoškolaca. Na istom je natjecanju dobila i nagradu za kreativnost, a u prosincu iste godine osvojila je nagradu sa svojim radom u kategoriji „Network Popularity Award“ u sklopu internacionalnog natječaja „Bringing cultures with calligraphy and painting“ u organizaciji „Chinese Bridge Competition“. Ema je i odlična slikarica pa će za djecu pripremiti i crtež zmaja koji će moći ponijeti doma i po želji ga obojati.

Također, zaposlenici Dvora Trakošćan nadovezati će se na Eminu priču i legendom o trakošćanskom zmaju. Pričanje priča održati će se u 11:30 sati. Veselimo se zajedničkom druženju!

🐲 Predavanje o simbolici zmaja u kineskoj kulturi te izbor najbolje maske (kostima)

U multimedijalnoj sobi Trakošćanskog dvorca prof. Sun Huimin održat će se predavanje pod nazivom “Simbolika zmaja u kineskoj kulturi”. Predavanje će predstaviti važnost zmaja u kineskoj kulturi kroz kineski zodijak i legende koje se uz njega vežu, kroz običaje, priče i legende vezane uz Kinesku novu godinu, kao i kroz brojne druge elemente kineske kulture koji se baziraju na zmaju, mitskom biću kineskog folklora. Predavanja je na programu od 10:30 sati i od 14:30 sati. Predavanje će se održati na engleskom jeziku.

U istoj prostoriji  održat će se izbor najbolje zmajske maske. Naime, svi posjetitelji koji dođu maskirani u zmaja ili s elementima zmaja, moći se sudjelovati u natjecanju, a pobjednik natjecanja osvojit će monografiju.

🐲 Tradicionalni ples kineskog zmaja

Tradicionalni ples kineskog zmaja nastao je kao dio ceremonije štovanja predaka i molitve za kišu tijekom dinastije Han (206. pr. Kr. – 220. godine). S vremenom se upotreba plesa proširila i na druge dijelove društvenog života koji postaje važan dio svih većih i značajnijih proslava. Tako je ples kineskog zmaja središnji dio obilježavanja Kineske nove godine. Ples izvodi neparan broj plesača koji manipuliraju dugom savitljivom divovskom lutkom zmaja koristeći motke postavljene u pravilnim razmacima duž dužine zmaja. Pokreti u izvedbi tradicionalno simboliziraju moć i dostojanstvo zmaja.

Ples tradicionalnog kineskog zmaja započet će svaki parni puni sat na terasi. Zmaj će provesti posjetitelje kroz dvorac s posebnim naglaskom na prostorije u kojima se održavaju aktivnosti u sklopu manifestacije Kineski zmaj u zmajskom dvorcu.

🐲 Tradicionalni ples kineskog lava

Ples kineskog lava tradicionalni je ples u kojem izvođači oponašaju pokrete lava kako bi prizvali sreću i bogatstvo. Ples obično se izvodi tijekom kineske Nove godine i drugih tradicionalnih, kulturnih i vjerskih festivala. Sudjeluju dva plesača od kojih jedan manipulira glavom, dok drugi oblikuje stražnji dio lava. Temeljni pokreti plesa mogu se pronaći u kineskim borilačkim vještinama, a obično se izvode uz snažan ritam bubnja.

Tradicionalni ples kineskog lava započet će svaki neparni puni sat na vidikovcu.

Vrijeme i lokacija održavanja pojedine aktivnosti:

10:00 – 16:00 sati
Oslikavanje lica zmajskim motivima (blagajna)
Sretna kineska godina Zmaja: tisak kineskog zmaja na papiru (galerija slika)
Vaše ime na kineskom (VIP salon)
Isprobavanje kineske tradicionalne odjeće – Hanfu (predsoblje spavaonice)
Guzheng – tradicionalni kineski instrument (glazbeni salon)

11:30 sati
Pričanje priča i legendi o kineskom i trakošćanskom zmaju – Ema Dujmović (viteška dvorana)

10:30 i 14:30 sati
Predavanje „Simbolika zmaja u kineskoj kulturi“ – prof. Sun (polivalentna dvorana)

13:00; 14:00; 15:30 sati