
Dvor Trakošćan, Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu i Veleposlanstvo Narodne Republike Kine u RH pozivaju vas na program pod nazivom “Kineski zmaj u zmajskom dvorcu”. Riječ je o druženje povodom Kineske nove godine koje će se održati u nedjelju, 4. veljače 2023., od 10 do 16 sati.
Za sudjelovanje u programu potrebno je kupiti ulaznicu za muzej koja se prodaje po redovnoj cijeni.
PROGRAM UKLJUČUJE:
Oslikavanje lica s elementima trakošćanskog i kineskog zmaja
Zmaj je lajtmotiv koji se provlači kroz sve prostorije dvorca Trakošćan pa će tako na recepciji dvorca posjetitelji moći besplatno oslikati svoje lice odabranim elementima trakošćanskog i kineskog zmaja.
Tisak kineskog zmaja na papiru
Kineska nova godina, godina Zmaja, službeno počinje 10. veljače 2024. Tim povodom posjetitelji dvorca Trakošćan moći će sami otisnuti na papir sliku kineskog zmaja s ispisanim novogodišnjim dobrim željama i ponijeti ih kući kao trajnu uspomenu.
Vaše ime na kineskom
Kinesku verziju svog imena ispisanu tušem na papiru, u stilu kineske kaligrafije ili zlatnom bojom na straničniku dobit će svi gosti Trakošćana koji posjete VIP salon dvorca.
Hanfu, kineska tradicionalna odjeća
U prostoriji koju krase drveni ormari izrezbareni motivima zmaja i impozantno zrcalo na masivnom drvenom stalku bit će izložena tradicionalna kineska odjeća. Hanfu kolekcija sastavljena od raznovrsnih prvenstveno ženskih odjevnih predmeta koji će biti dostupni za fotografiranje i isprobavanje.
Guzheng, tradicionalni kineski instrument
Odmorite dušu i tijelo u jedinstvenom ugođaju sobe za glazbu, uz zvuk tradicionalnog kineskog instrumenta guzheng. Guzheng, zvan kineska citra, je žičani trzalački instrument s poviješću dužom od 2500 godina.
Pričanje priča i legenda o kineskom i trakošćanskom zmaju
Djeca najbolje znaju što djeca vole pa smo pričanje priče o četiri kineska zmaja s velikim zadovoljstvom prepustili jednoj svestranoj jedanaestogodišnjoj djevojčici. Ema Dujmović živi u Samoboru, ide u 6. razred, a kineski jezik uči od svoje pete godine. Prošle je godine osvojila odlično 9. mjesto na natjecanju “Kineski most”, svjetskom natjecanju u znanju kineskog jezika za neizvorne govornike u kategoriji osnovnoškolaca. Na istom je natjecanju dobila i nagradu za kreativnost, a u prosincu iste godine osvojila je nagradu sa svojim radom u kategoriji „Network Popularity Award“ u sklopu internacionalnog natječaja „Bringing cultures with calligraphy and painting“ u organizaciji „Chinese Bridge Competition“. Ema je i odlična slikarica pa će za djecu pripremiti i crtež zmaja koji će moći ponijeti doma i po želji ga obojati.
Također, zaposlenici Dvora Trakošćan nadovezati će se na Eminu priču i legendom o trakošćanskom zmaju. Pričanje priča održati će se u 11:30 sati. Veselimo se zajedničkom druženju!
Predavanje o simbolici zmaja u kineskoj kulturi te izbor najbolje maske (kostima)
U multimedijalnoj sobi Trakošćanskog dvorca prof. Sun Huimin održat će se predavanje pod nazivom “Simbolika zmaja u kineskoj kulturi”. Predavanje će predstaviti važnost zmaja u kineskoj kulturi kroz kineski zodijak i legende koje se uz njega vežu, kroz običaje, priče i legende vezane uz Kinesku novu godinu, kao i kroz brojne druge elemente kineske kulture koji se baziraju na zmaju, mitskom biću kineskog folklora. Predavanja je na programu od 10:30 sati i od 14:30 sati. Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
U istoj prostoriji održat će se izbor najbolje zmajske maske. Naime, svi posjetitelji koji dođu maskirani u zmaja ili s elementima zmaja, moći se sudjelovati u natjecanju, a pobjednik natjecanja osvojit će monografiju.
Tradicionalni ples kineskog zmaja
Tradicionalni ples kineskog zmaja nastao je kao dio ceremonije štovanja predaka i molitve za kišu tijekom dinastije Han (206. pr. Kr. – 220. godine). S vremenom se upotreba plesa proširila i na druge dijelove društvenog života koji postaje važan dio svih većih i značajnijih proslava. Tako je ples kineskog zmaja središnji dio obilježavanja Kineske nove godine. Ples izvodi neparan broj plesača koji manipuliraju dugom savitljivom divovskom lutkom zmaja koristeći motke postavljene u pravilnim razmacima duž dužine zmaja. Pokreti u izvedbi tradicionalno simboliziraju moć i dostojanstvo zmaja.
Ples tradicionalnog kineskog zmaja započet će svaki parni puni sat na terasi. Zmaj će provesti posjetitelje kroz dvorac s posebnim naglaskom na prostorije u kojima se održavaju aktivnosti u sklopu manifestacije Kineski zmaj u zmajskom dvorcu.
Tradicionalni ples kineskog lava
Ples kineskog lava tradicionalni je ples u kojem izvođači oponašaju pokrete lava kako bi prizvali sreću i bogatstvo. Ples obično se izvodi tijekom kineske Nove godine i drugih tradicionalnih, kulturnih i vjerskih festivala. Sudjeluju dva plesača od kojih jedan manipulira glavom, dok drugi oblikuje stražnji dio lava. Temeljni pokreti plesa mogu se pronaći u kineskim borilačkim vještinama, a obično se izvode uz snažan ritam bubnja.
Tradicionalni ples kineskog lava započet će svaki neparni puni sat na vidikovcu.

Vrijeme i lokacija održavanja pojedine aktivnosti:
10:00 – 16:00 sati
Oslikavanje lica zmajskim motivima (blagajna)
Sretna kineska godina Zmaja: tisak kineskog zmaja na papiru (galerija slika)
Vaše ime na kineskom (VIP salon)
Isprobavanje kineske tradicionalne odjeće – Hanfu (predsoblje spavaonice)
Guzheng – tradicionalni kineski instrument (glazbeni salon)
11:30 sati
Pričanje priča i legendi o kineskom i trakošćanskom zmaju – Ema Dujmović (viteška dvorana)
10:30 i 14:30 sati
Predavanje „Simbolika zmaja u kineskoj kulturi“ – prof. Sun (polivalentna dvorana)
13:00; 14:00; 15:30 sati
Izbor najbolje zmajske maske (polivalentna dvorana)
10:00; 12:00; 14:00 sati
Tradicionalni ples kineskog zmaja (terasa)
11:00; 13:00; 15:00 sati
Tradicionalni ples kineskog lava – (vidikovac)