Možda se pitaš….
…što je zapravo Konfucijev institut – fakultet, škola stranih jezika ili nešto treće
Konfucijev institut nije niti fakultet niti škola stranih jezika, mi smo sveučilišni centar za kineski jezik, kulturu i poslovanje. Institut djeluje kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, ali je otvoren za sve kategorije polaznika. Naše programe mogu pohađati polaznici svih dobnih skupina pa tako i srednjoškolci i studenti, neovisno o studiju koji su upisali.
…moraš li biti student da bi upisao tečaj kineskog jezika
Ne, naši tečajevi za odrasle otvoreni su za sve punoljetne osobe (studenti, zaposleni, umirovljenici), a imamo i zasebne tečajeve za srednjoškolce.
…kada se održavaju upisi na tečaj kineskog jezika
Upisi na tečajeve za odrasle održavaju se u rujnu i veljači, u skladu s akademskim kalendarom, a upis na srednjoškolske tečajeve samo u rujnu odnosno listopadu.
…koja je cijena tečaja kineskog jezika
Tečaj je trenutno besplatan, ali od rujna 2022. krećemo s naplatom jezičnih programa koji se ne provode u školama odnosno na fakultetima. Studenti i srednjoškolci plaćat će tečaj u pola cijene, okok 250 kuna semestralno.
Možda se pitaš….
…koliko slova ima kineska abeceda
Kinesko pismo nema abecedu, kinesko pismo ima kineske znakove → 汉字, pinyin: hànzì. Točnije, njih više od 50 tisuća. No, trenutno ih je u upotrebi oko 20 tisuća. Prosječan visoko obrazovani Kinez poznaje i koristi oko 8 tisuća znakova, a prosječan srednjoškolac oko 5 tisuća. Za neometano čitanje članaka na internetskim portalima potrebno je znati 2 do 3 tisuće znakova.
…kako su nastali kineski znakovi
Kinesko pismo je slikovno pismo i svaki znak predstavlja jedan pojam prikazan u stiliziranom obliku. U doljnjem primjeru možeš vidjeti kako se znak za mjesec mijenjao tijekom povijesti. Sve je počelo je s crtežem odnosno slikom mjeseca. Slika se s vremenom mijenjala i izgubila svoj prvotni oblik. Danas se za mjesec koristi pojednostavljenja verzija kineskog znaka – 月, pinyin: yuè.
Možda se pitaš….
…može li se kineski jezik pisati latinicom
Može, može, postoji pinyin – sustav pisanja kineskih slogova latiničnim slovima kojim se bilježi izgovor standardnog kineskog jezika. Kako to funkcionira? Jako jednostavno, uzet ćemo za primjer upravo riječ pinyin.
Kineski znakovi: 拼音
Pinyin: pīnyīn
… što označavaju crtice u gore navedenom primjeru – pīnyīn
Vodoravna crta iznad slova i označava 1. ton. Naime, kineski je tonski jezik što znači da ton određuje značenje. Dakle, jedan te isti slog može imati različito značenje ovisno o tonu. U kineskom jeziku postoje četiri tona i mi ćemo ih prikazati kroz slog ma.
1. ton: mā (značenje: mama, kineski znak: 妈), visok i ravan ton,
2. ton: má (značenje: konoplje, kineski znak: 麻), uzlazni ton
3. ton: mǎ (značenje: konj, kineski znak: 马), silazno-uzlazni ton
4. ton: mà (značenje: psovati, kineski znak: 骂), padajući ton
Postoji i tzv. peti ton koji je neutralan. U neutralnom obliku ma koristimo na kraju upitne rečenice.
Primjer: 你喜欢中文吗?Nǐ xǐhuān zhōngwén ma? Voliš li kineski jezik?
…kako se sa znakovima pišu brojevi od 1 do 10
Naravno, i Kinezi sve češće brojeve pišu brojkama, ali ipak prevladavaju znakovi. Pokazat ćemo vam kako se pišu brojevi od 1 do 10 koristeći kineske znakove i pinyin.
…moram li znati pisati kineske znakove
Ne trebaš, dovoljno je da ih raspoznaješ. Ako si na svoj mobilni uređaj, laptop ili tablet instaliraš kinesku tipkovnicu, dovoljno je da utipkaš pinyin znaka i on će ti se automatski prikazati. Zapravo, prikazat će ti se više znakova s istim pinyinom, a ti ćeš morati znati prepoznati onaj koji trebaš/tražiš. Baš kao što smo mi napravili i donjem primjeru: